Norrköping: Flimmer i Kaktusplanteringen

oversikt
Som vanligt torsdagen i midsommarveckan var det dags att inviga årets Kaktusplantering i Norrköping. Motivet som pryder parken i sommar är en hyllning till filmklubben Flimmer som i oktober firar sin 60 år unga existens. Flimmer har sitt ursprung i en filmklubb som startade i Albrektsalen i Norrköping den 7 oktober 1954 och som från 1964 vistades i Konstmuseets Harlekinen. Ett nytt gäng startade om verksamheten och Johan Karlsson, som också idag är föreningens ordförande, åkte till Grekland och upptäckte film utomhus i Naxos 1995. Med en skolprojektor och en duk av papp visades den första utomhusbion upp sommaren 1996 i Norrköping. Idag är utomhusbion en omfattande verksamhet som i sommar kommer att visas på ett 30-tal platser företrädesvis i södra och mellersta Sverige. Föreningen ordnar också varje år en filmfestival – i år den 2 – 11 oktober.  Föreningens ordförande Johan Karlsson var stolt och glad över att föreningen blivit hedrad i Kaktusplanteringen!

Parterna
Vid invigningen berättade stadsträdgårdsmästaren Anna Wejde om den mer än 25.000 kaktusar stora planteringen och dess historia med anor från 1846 och som funnits på plats sedan 1926. Tekniska nämndens ordförande Håkan Liljeblad pekade i sitt invigningstal på de ideella organisationernas betydelse för stadens utveckling och menade att Flimmer var ett bra exempel. Musik av Dan Brännvall inramade den småregniga ceremonin och Puck Samuelsson och Gustav Eriksson spelade invigningsfanfar. En mindre plantering finns vid Hörsalen och den kommer under sommaren att skifta jubilarer. Just nu är det Norrköpingskretsen av Röda Korset som är motiv.
Gustav

Text & foto: Sven Åke Molund

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.